NPC Mississippi Bodybuilding

Welcome

CONGRATULATIONS TO ALL 2014 COMPETITORS OF THE
NPC MISSISSIPPI
Bodybuilding * Figure * Bikini * Physique
CHAMPIONSHIPS
(National Qualifier)

THE JULY 19, 2014 SHOW WAS A GREAT SUCCESS WITH  138 RECORD-BREAKING COMPETITOR ENTRIES AND A PACKED AUDIENCE!  




RESULTS 

OVERALL OPEN MEN - JOHNNY WALKER from PASCAGOULA, MS
OVERALL BIKINI - ALI RODRIGUEZ from GAUTIER, MS
OVERALL WOMEN'S PHYSIQUE - MARIAH LANE from BOLTON, MS
OVERALL JUNIOR MEN - BRIAN MAY from BRANDON, MS
OVERALL MEN'S PHYSIQUE - JEFFERY MOORE from JACKSON, MS
OVERALL FIGURE - MARY MARGARET PYRON from GRENADA, MS


OPEN MEN LIGHT
1. CEASER HAMILTON from JACKSON, MS
2. STEVEN BURKETT from OVETT, MS

OPEN MEN MIDDLE 
1. ROB STAMEY from CANTON, MS
2. KEVIN HARMON from FULTON, MS
3. RONNIE SHUMPERT from TUPELO, MS
4. MARVIN WILLIAMS from JACKSON, MS
5. BILLY SANDERS from JACKSON, MS

OPEN MEN LIGHT-HEAVY
 1. JOHNNY WALKER from PASCAGOULA, MS
2. DARYL YOUNG from TUPELO, MS
3. JAY HARPER from CLINTON, MS
4. RICHARD STEGALL from BRANDON, MS
5. LINDEN ELLZEY from LAUREL, MS

OPEN MEN HEAVY
1. RICHARD DANIELS from CLINTON, MS
2. ROGER HAMILTON from OLIVE BRANCH, MS
3.TORRENCE MAYFIELD from RAYMOND, MS
4. ADAM THORNTON from PONTOTOC, MS

5. MITCH RUTHERFORD from BLUE MOUNTAIN, MS

OPEN MEN SUPER-HEAVY
 1. PETER BURCHFIELD from GAUTIER, MS
2. KIRBY EBBERS from BROOKHAVEN, MS

OPEN WOMEN BODYBUILDING
 1. NATASCHA DONALD from JACKSON, MS

BIKINI A
1. ALI RODRIGUEZ from GAUTIER, MS
2. RACHEL HENDERSON from BRANDON, MS
3. ALISSANDRA INZUNZA from STARKVILLE, MS
4. JULIE FALGOUT from HATTIESBURG, MS
5. ERIN RHODES from CANTON, MS

BIKINI B
1. CHERI CAUSEY from HATTIESBURG, MS
2. NATALIE McCOY from FLORENCE, MS
3. AMANDA HOWELL from JAYESS, MS
4. KAYLA CURTIS from BENTON, MS
5. COURTNEY HARRIS from ECRU, MS

BIKINI C
1. JONDA ROSS from JACKSON, MS
2. MARY YATES from RIPLEY, MS
3. SHELLIE ALLEN from BRANDON, MS
4. CHARLOTTE DIXON from CLINTON, MS
5. JESSICA DENDY from BRANDON, MS

BIKINI MASTERS
 1. SHELLIE ALLEN from BRANDON, MS
2. SHERRY RISER from BRANDON, MS
3. NELLY ALFREY from PETAL, MS

WOMEN'S PHYSIQUE A
1. MARIAH LANE from BOLTON, MS
2. LaTOYA McCLAIN from GAUTIER, MS
3. LOU BOONE from LAUREL, MS

WOMEN'S PHYSIQUE B
1. LeQUIDA SANDERS from JACKSON, MS
2. CHERYL MATORY from TOUGALOO, MS

JUNIOR MEN LIGHT
 1. JEWRAD SMITH from JACKSON, MS
2. LAVON LANE from JACKSON, MS
3. WILLIAM SMITH from BROOKHAVEN, MS

JUNIOR MEN MIDDLE  
1. EDWARD LEE from JACKSON, MS
2. JARVIS SMITH from OLIVE BRANCH, MS
3. AUSTIN PALMER from VICKSBURG, MS
4. WILLIAM WADE from JACKSON, MS
5. JESSE JOHNSON from OXFORD, MS

JUNIOR MEN HEAVY
1. BRIAN MAY from BRANDON, MS
2. RUDY PYRON from GRENADA, MS
3. JEFF CURTIS from BENTON, MS
4. ALVIN MAGEE from JACKSON, MS
5. GREG CUDO from CLINTON, MS

MEN'S PHYSIQUE A
1. BLAKE KENNEDY from COLUMBUS, MS
2. JOHNNY BURSE from CANTON, MS

MEN'S PHYSIQUE B
1. JOSEPH SANDERS from OXFORD, MS
2. JOHNNY BURGESS from  JACKSON, MS
3. JUSTIN JOHNSON from RIPLEY, MS
4. CAMERON MITCHELL from OXFORD, MS
5. ZACH DANIELS from TUPELO, MS

MEN'S PHYSIQUE C
1. JEFFERY MOORE from JACKSON, MS
2. DELBRICO SLAUGHTER from CANTON, MS
3. KEVIN ROBERTS from VICKSBURG, MS
4. MICHAEL HARSHBARGER from LONG BEACH, MS
5. ZACH MASSEY from BRANDON, MS

MEN'S PHYSIQUE MASTERS
1. JOHNNY BURSE from CANTON, MS
2. GARY HODGES from LAUREL, MS
3. RENIER STIGLINGH from JACKSON, MS

FIGURE A
 1. ESTHER CONQUE from HATTIESBURG, MS
2. DESMOND BLACK from JACKSON, MS
3. KIM MOORELAND from STARKVILLE, MS
4. EVE HARMON from FULTON, MS
5. HOPE BYNUM from HATTIESBURG, MS

FIGURE B
1. TIFFANY HAMILTON from OLIVE BRANCH, MS
2. ANGELA STAMEY from CANTON, MS
3. GEORGIA NELSON from WIGGINS, MS
4. SUZANNE HIDALGO from CANTON, MS

FIGURE C
1. MARY MARGARET PYRON from GRENADA, MS
2. ROXIE SAGELY from CORINTH, MS
3. TARA DYKES from GRENADA, MS
4. QIANA McCLENTY from JACKSON, MS
5. MARGUERITE WALKER from MERIDIAN, MS

FIGURE MASTERS
1. TIFFANY HAMILTON from OLIVE BRANCH, MS
2. ANGELA STAMEY from CANTON, MS
3. EVE HARMON from FULTON, MS
4. TARA DYKES from GRENADA, MS
5. CYNTHIA ROLAND from JACKSON, MS

GRANDMASTERS 50
1. CEASER HAMILTON from JACKSON, MS
2. JEFF CURTIS from BENTON, MS

MASTERS 40
1. JOHNNY WALKER from PASCAGOULA, MS
2. ROB STAMEY from CANTON, MS
3. DARYL YOUNG from TUPELO, MS
4. RONNIE SHUMPERT from TUPELO, MS
5. TORRENCE MAYFIELD from RAYMOND, MS

TEEN BODYBUILDING 
1. JACOB RYOLS from BRANDON, MS
2. JONATHAN DICKINSON from LUMBERTON, MS
3. PRESTON TATUM from PONTOTOC, MS
4. CHAD ELLERMAN from PASS CHRISTIAN, MS

TRUE NOVICE BODYBUILDING
 1. WILL TOMLINSON from VICKSBURG, MS
2. SCOTT THOMPSON from BRANDON, MS
3. MANVEL WILSON from CRYSTAL SPRINGS, MS


PICTURES and RESULTS ARE POSTED ON BODYBUILDING.COM 
and
NPCNEWSONLINE.COM


-----------------------------------------------------------------

 *National Qualifier*

Madison Central Performing Arts Auditorium

  1417 Highland Colony Parkway
 Madison, MS

          Sanction #11887        

 

Alex Byars with Mark Mason Media is our Official 2014 Photographer

Alex can be contacted at 901-258-9109 or byarsmsu@yahoo.com

 
 
Brent Shorter of Shorter Productions is our Official 2014 Videographer
Brent can be contacted at 
shorterpro@cs.com
 
 
 
♦STATE SHOW - COMPETITOR ENTRIES OPEN TO MISSISSIPPI RESIDENTS
MUST BE A RESIDENT OF MISSISSIPPI AT LEAST FOUR MONTHS PRIOR TO DATE OF COMPETITION

 
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ENTERTAINMENT and INFORMATIONAL LINKS:

 
 
*THIS IS A CHARITY EVENT WHICH BENEFITS THE MISSISSIPPI SCHOOL FOR THE DEAF ATHLETIC FUND*

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


 

 

     

     


       
  






 







 

 

www.npcmsbodybuilding.com